STRONA GŁÓWNA » STREFA RODZICÓW

dzieci z przedszkola

Strona dla rodziców

Drodzy Rodzice, to jest strona przeznaczona dla Was! Tutaj znajdziecie ciekawe artykuły dotyczące rozwoju dzieci i życia przedszkolaków. Tutaj dowiecie się również co ciekawego dzieje się w Bajkowym Miasteczku, co przygotowały dla was nasze maluchy. W kąciku Mamy i Taty odnajdziecie wiele praktycznych rad dotyczących naszych przedszkolaków oraz bardzo wiele pomysłów na wspólne twórcze zabawy, prezenty na dzień babci, dziadka, mamy i taty, które możecie wykonać wspólnie z Waszymi pociechami i wiele, wiele innych niespodzianek!

Jak ubrać dziecko do przedszkola
Maluchy w przedszkolu spędzają czas głównie na zabawie, podczas której często bardzo łatwo się ubrudzić. Jeżeli nie chcemy, żeby nasza pociecha siedziała w kącie w obawie, że pobrudzi najładniejsze spodnie, załóżmy jej ubranie zapewniające swobodę ruchu i takie, którego nie będzie nam żal, jeżeli ewentualnie jakaś plamka się nie dopierze. W ten sposób zaoszczędzimy nerwów naszym maluchom i sobie również. Niezbędny jest również drugi komplet ubrań, nawet najbardziej wprawnym i samodzielnym maluchom, czasem zdarza się jakaś wpadka, kiedy podczas zabawy zapomną wyjść do toalety. Każdego dnia uczymy nasze dzieci coraz większej samodzielności, zadbajmy więc o to by ubranie naszego dziecka w łatwy sposób można było zdjąć i założyć: buty – najchętniej na rzepy, spodnie – w gumkę, bluzka zakładana przez głowę, kurtka na suwak itd.

Daj maluchowi coś ulubionego
Najmłodsze dzieci często w pierwszych dniach bardzo przeżywają rozłąkę z rodzicami. Dobrze jest jeśli przyniosą z domu jakąś ulubioną zabawkę, przytulankę czy podusię. Da im to poczucie bezpieczeństwa i będą miały ze sobą kawałek domu w nowym miejscu. Poinformujcie nauczycieli o ulubionych zabawach dziecka, pozwoli nam to łatwiej odwrócić jego uwagę od nieobecności rodziców i wciągnąć do zabawy z innymi dziećmi. Bardzo istotne jest również wytłumaczenie dziecku, że rodzic odbierze je np. po drugim podwieczorku albo o konkretnej godzinie i najważniejsze, żeby o obiecanej godzinie się stawić. W ten sposób dziecko wiedząc czego się spodziewać łatwo przyzwyczai się do nowego otoczenia i porządku dnia.

Jak oswoić się z przedszkolem
Przygotowanie do pójścia do przedszkola warto zacząć już wcześniej. Przede wszystkim dziecko musi wiedzieć, że przedszkole to super miejsce, gdzie czekają na niego świetne zabawki, inne dzieci, dużo ciekawych przygód i atrakcji, są bale, teatrzyki, można poznać policjanta, strażaka i wiele innych ciekawych osób. Nie mówmy dziecku, że idzie do przedszkola, bo mama i tata muszą iść do pracy – przedszkole to po prostu wyjątkowe miejsce gdzie dzieci przychodzą się bawić. Wszystkie przedszkolaki są samodzielnymi zuchami i bycie przedszkolakiem to super sprawa. Bardzo pomocne w przygotowaniu dzieci są zabawy w przedszkolaki razem z misiami i lalkami oraz bajki o dzielnych przedszkolakach opowiadane na dobranoc. Wiele zależy też od nastawienia samych rodziców, bardzo łatwo udziela się ono dzieciom, dlatego róbmy wszystko, aby zarażać nasze maluchy entuzjazmem!